Zdeněk Buk - Homepage
-------------------------
Kategorie:
 ·Všechny
 ·Astronomie
 ·Elektronika
 ·Fotografování
 ·Počítače
 ·Ostatní
Další:
 ·O mně...
Počet přístupů:
[CNW:Counter]

Linux Powered
Přechod Venuše přes sluneční disk 8.června 2004
(14.06.2004)  Kategorie: Astronomie
Před pár dny bylo možné pozorovat velmi vzácný astronomický úkaz přechodu planety Venuše přes sluneční disk. K úkazu dochází pouze čtyřikrát za 243 let a příští úkaz nebude z Evropy pozorovatelný, takže to byla jedinečná šance pro pozorování. Jelikož počasí přálo, mám i spoustu pěkných fotek.

Ku příležitosti tohoto úkazu jsem vytvořil i speciální stránku (před pozorováním nebyla veřejně přístupná, resp. odkaz na ni byl, z obav před davy lidí :-), zveřejněn pouze pro pár desítek přátel). Tam je možné se dozvědět různé informace o úkazu - data, časy - proto je zde již nebudu opakovat zaměřím se hlavně na fotografie z pozorování.

www.buk.cz/vt2004

Velkolepost a neopakovatelnost (transity Merkuru proti tomu jsou "slabý odvar", který nastává relativně často :-) ) tohoto astronomického úkazu, strach z počasí a nervozita z natáčení krátkého dokumentárního videa do celoevropské soutěže Venus Transit 2004, udělaly své a noc před pozorováním se mi ani přes velké úsilí nepodařilo usnout.

Kolem páté hodiny bylo jasné, že usnout teď už by bylo spíše kontraproduktivní, a tak jsem s velkým strachem (astronomií nepostižení spoluobčané teď asi nevěřícně kroutí hlavou, ale kdo nezažil, nepochopí) vykoukl z okna, abych záhy zjistil, že lepší počasí snad ani nemohlo být. Satelitní snímky potvrdily, že počasí minimálně pár hodin vydrží... tož první dobrá zpráva.

Ještě před snídaní se mi podařilo pozorovat dvě "konjunkce" dopravního letadla s Měsícem :-) ...

Přesně podle harmonogramu jsme s Markem dorazili na místo pozorování. Vybaveni zdrojem přesného "atomového" času - přijímačem GPS, jsme začali netrpělivě vyhlížet první kontakt.

Měřením přesných časů jednotlivých kontaktů (okamžiky, kdy se dotkou vnější, a vnitřní okraje slunečního disku a průmětu planety) lze určit hodnotu solární paralaxy a astronomické jednotky. Tyto hodnoty jsou sice již známy velmi přesně, a byly určeny pomocí radarů, nicméně jde o dobrou zábavu. Výsledé hodnoty uvedu na konci článku.

Během měření jsem samozřejmě nefotografoval - displej fotoaparátu nemá dostatečné rozlišení - první snímek zobrazuje počátek úkazu, krátce po prvním kontaktu:

Před druhým kontaktem bylo možné pozorovat prosvětlování astmosféry Venuše, část kotoučku, která se ještě nacházela mimo sluneční disk, byla slabě lemována světlem rozptylujícím se v atmosféře planety. Na fotografii to bohužel příliš nevyniklo (snad na LCD displejích je lem slabě vidět), ani pokusy v editoru nepomohly zvýraznit tento jev.

Po druhém kontaktu...

Pozorovali jsme pomocí reflektoru GS-500, d=152mm a také projekční metodou pomocí triedru 16x50. Fotografie slunce z projekční metody nemám - toto pozorování je zachyceno pouze na videu, které zatím není zpracováno.

O pár hodin později...

Tak děcka, kdo mi řeknete něco na kameru... :-). V popředí je vidět digitální kamera Sony, ďábelský to přístroj, jak jsem zjistil... Obavy z natáčení dokumentu se ukázaly jako značně opodstatněné, neřku-li ještě podceněné. Říci cokoliv do kamery bylo horší, než by se na první pohled mohlo zdát. Nicméně video se nakonec podařilo natočit, i když namluvit jsem ho musel sám :-). Teď je v procesu zpracování... uzávěrka soutěže je v září, takže zatím času dost...

Ke konci pozorování se již objevily mraky a tak čas posledního kontaktu se nám změřit nepodařilo, ale i tak musím počasí pochválit, protože ještě dva dny před úkazem to vypadalo dost beznadějně.

Tak, už jen posbírat poslední věci a domů... přechod Venuše přes sluneční disk - úkaz, na který jsem se dlouhé měsíce těšil je za námi :-(. Ještě za osm let máme šanci (bohužel ne z Evropy) přechod naposledy pozorovat, a pak až za dlouhých 105,5 let možná naše prapravnoučata...

Tak a aby to nekončilo tak smutně, ještě uvedu výsledky určení hodnoty astronomické jednotky na základě našich měření:

Přesná AU:149597870 km
Změřená AU:149558164 km
Průměrná chyba:0.027 %zdenek_buk@seznam.cz